Konturowanie twarzy – po co je robimy?

konturowanie twarzy, makijaz

Konturowanie twarzy to absolutny hit w trendach makijażowych. Prawidłowo wykonane potrafi diametralnie odmienić wygląd rysów i zmienić je nie do poznania. Jednak, aby konturowanie naprawdę dobrze się prezentowało, musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób oraz przy pomocy właściwie dobranych kosmetyków.

Po co robimy konturowanie?

Celem konturowania twarzy jest podkreślenie jej zalet oraz zakamuflowanie ewentualnych niedoskonałości. Do atutów zaliczymy przede wszystkim ładnie zarysowane kości policzkowe czy symetryczny owal twarzy, zaś do niedoskonałości na przykład zbyt szeroki lub zbyt długi nos. Konturowanie pozwala wydobyć na pierwszy plan te partie twarzy, którymi pragniemy się pochwalić, a jednocześnie ukryć te, które wolelibyśmy zmienić. Dzięki temu etapowi makijażu możemy zatem wysmuklić twarz, skrócić nos i czoło, a także podkreślić kości policzkowe. Co więcej, osoba wprawiona w konturowaniu będzie w stanie nawet optycznie powiększyć swoje usta czy obniżyć zbyt wysokie czoło.

Konturowanie twarzy – jakie kosmetyki będą potrzebne?

Konturowanie można wykonywać na dwa sposoby – na mokro i na sucho. W zależności od obranej techniki potrzebne nam będą zupełnie inne kosmetyki. W przypadku metody „na sucho” niezbędny okaże się:

 • krem BB
 • sypki puder (najlepiej transparentny),
 • róż w kamieniu,
 • bronzer w kamieniu,
 • rozświetlacz w kamieniu.

Pamiętajmy jednak, aby sięgać po naturalne kosmetyki, które pozbawione są substancji chemicznych i konserwantów. Większość niezbędnych akcesoriów do konturowania twarzy znajdziesz na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Rozswietlacze-i-bronzery/32/1/full.

Konturowanie na sucho będzie delikatniejsze i zapewni nam znacznie lżejszy, bardziej krótkotrwały efekt, dlatego jest polecane na co dzień.

Jeśli zaś zdecydujemy się na metodę „na mokro”, musimy wybrać:

 • podkład,
 • płynny korektor,
 • róż w kremie,
 • rozświetlacz w płynie,
 • bronzer w kremie do modelowania twarzy,
 • transparentny puder sypki, który pomoże utrwalić uzyskany efekt.
kosmetyki do konturowania twarzy
Źródło: Pixabay.com

Ponadto, wybierając jedną z dwóch metod konturowania, musimy dobrać także odpowiednie do nich akcesoria, niezbędne do aplikacji. W przypadku produktów sypkich najlepiej sprawdzą się pędzle, zaś w przypadku płynnych i kremowych osobne gąbeczki.

Najważniejsze zasady konturowania

Konturowanie twarzy ma na celu maksymalne zbliżenie jej kształtu do idealnego, pożądanego przez wszystkich owalu. Aby osiągnąć taki efekt należy oprzeć aplikację wybranych kosmetyków na trzech podstawowych zasadach:

 • kolory ciemne i matowe ukrywają i pomniejszają, a także gwarantują uzyskanie wrażenia głębi – właśnie dlatego bronzer w kremie do modelowania twarzy nakładamy przede wszystkim na policzki, koniuszek nosa oraz na czoło przy linii włosów,
 • kolory jasne i świetliste uwypuklają, wyciągają na pierwszy plan i optycznie powiększają – dlatego rozświetlacze aplikujemy na kości policzkowe, na grzbiet nosa oraz na łuk kupidyna,
 • pionowe i ukośne linie roztarte wydłużają, a poziome poszerzają.

Konturowanie twarzy instrukcja

Efekt wymodelowania twarzy oraz zakamuflowania jej niedoskonałości można osiągnąć w kilku prawidłowo wykonanych krokach, które nie zajmą nam na co dzień więcej czasu niż standardowy makijaż. Aby wykonturować twarz przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków wystarczy:

 1. Zaaplikować na skórę podkład lub lekki krem BB oraz ukryć niedoskonałości korektorem.
 2. Oprószyć twarz pudrem transparentnym, używając do tego celu miękkiego pędzelka.
 3. Bronzer w kremie do modelowania twarzy lub bronzer w kamieniu w kolorze zimnym nałożyć na linii od kości policzkowych po kąciki ust.
 4. Bronzer w kolorze ciepłym nałożyć na czoło tuż przy linii włosów, na linii żuchwy oraz na skrzydełka nosa.
 5. Róż zaaplikować na środkowy obszar policzków.
 6. Rozświetlaczem rozjaśnić kości policzkowe, obszar nad ustami, środek czoła i grzbiet nosa.

Niezależnie od typu użytych kosmetyków, wszystkie utworzone w ten sposób linie należy następnie dokładnie rozetrzeć, aby uniknąć efektu przerysowania. Dodatkowo, całość warto oprószyć i utrwalić dodatkową warstwą pudru transparentnego, zapewniającego matowe i bardziej naturalne wykończenie.

Konturowanie twarzy to idealny sposób, aby osiągnąć efekt perfekcyjnie wymodelowanej twarzy w szybki sposób oraz bez wydawania fortuny. Wykonturowana twarz to gwarancja smukłych i niezwykle kobiecych rysów, które przyciągają spojrzenie i pozwalają prezentować się nienagannie w każdych warunkach.

1 thoughts on “Konturowanie twarzy – po co je robimy?

 1. Najszybszy sposób na naukę konturowania twarzy to obejrzenie realisty show „Z kamerą u Kardashianów” 😀 tam Kim idealnie wyjaśni jak idealnie ogarnąc makijaż na twarzy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.