Jak oszczędzić jakiekolwiek pieniądze na emeryturę?

pieniądze, emerytura

Emerytura jest okresem w życiu człowieka, kiedy przestaje się pracować zawodowo, ma się więcej wolnego czasu, który z kolei można poświecić na realizacje marzeń, podróże lub swojego hobby. Jednak aby prowadzić ciekawe i dostatnie życie w tym okresie, należy mieć pieniądze. Niestety, często emerytura wypłacana przez ZUS jest bardzo niska i ledwie wystawiacza na utrzymanie. Pieniędzy brakuje na leki, a niejednokrotnie i na podstawowe potrzeby, więc nie ma szans na godne i ciekawe życie. Zatem warto o tym pomyśleć już wcześniej i spróbować oszczędzić pieniądze na emeryturę.

Jakie są sposoby, aby zaoszczędzić pieniądze na emeryturę?

Emerytura stanowi często niewielki procent wcześniejszej pensji. Aby życie po zaprzestaniu aktywności zawodowej mogło dalej trwać na podobnym poziomie, należy dużo wcześniej o to zadbać. Jest kilka sposobów, które można wykorzystać, a które mogą pomóc zwiększyć kwotę wypłacanych pieniędzy. Są to m.in.:

  • Rachunek oszczędnościowy,
  • Lokata bankowa,
  • Obligacje skarbowe,
  • Konto emerytalne IKE i IKZE,
  • PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe.

Każda z tych form oszczędzania ma swoje plusy i minusy. Warto jednak się im przyjrzeć, żeby wiedzieć jak oszczędzać pieniądze na przyszłą emeryturę.

spacer, park, kobieta i mężczyzna
Źródło: Pixabay.com

Rachunek oszczędnościowy, lokata bankowa

Jest to najczęściej wybierana forma oszczędzania. Polega na regularnym odkładaniu pewnej sumy pieniędzy na konto lub lokatę bankową. Kwota może być stała, można też ją dowolnie regulować. Dobrze, aby co jakiś czas zwiększać odkładaną sumę o wskaźnik inflacji. Taka forma oszczędzania ułatwia swobodny dostęp do pieniędzy, co nie zawsze jest korzystne. Często zdarza się, że pieniądze zostaną wypłacone jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Rachunki i lokaty wypracowują niewielki zysk, są nisko oprocentowane. Lokaty bankowe dodatkowo wymagają odprowadzania podatku od dochodów kapitałowych. Zaoszczędzone kwoty można inwestować na giełdzie, kupując akcje czy obligacje skarbowe, ale wiąże się to już z pewnym ryzykiem.

Trzeci filar

Wybierając taką formę oszczędzania, trzeba wiedzieć, że składki odprowadzane są dobrowolnie. Można wybrać z kilku dostępnych opcji. np. IKE, IKZE, PPE. Wiążą się z niewielkim ryzykiem inwestycyjnym. IKE to Indywidualne Konto Emerytalne. Rachunek do założenia konta można znaleźć w wielu bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych czy towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Wybierając takie rozwiązanie samemu decyduje się, jaka metodą zostaną inwestowane środki pieniężne.

Można wybrać lokatę, akcje, fundusz inwestycyjny lub obligacje. Przy wypłacie środków nie będzie trzeba płacić podatku od zysków kapitałowych. IKZE to również dobrowolna forma odkładania pieniędzy, jest to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Można wybrać różne formy oszczędzania. Samemu określa się częstotliwość oraz wysokość wpłacanych kwot. Konto zasilać można co miesiąc, jednorazowe czy według swoich potrzeb i filmowości. Wpłaty można odliczać od dochodu. Warto dodać, że po śmierci właściciela, środki nie przepadają, są dziedziczone. PPE to kolejna opcja dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. PPE to Pracownicze Programy Emerytalne. Są organizowane przez zainteresowanego pracodawcę, przy współpracy z pracownikami. Część składek opłaca pracodawca, a pozostałą część, która jest automatycznie pobierana z wynagrodzenia, pracownik.

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe

To forma oszczędzania na emeryturę, która weszła w życie w ostatnim kwartale 2019 r. PPK to kolejny plan zachęcający do długoterminowego oszczędzania, powstał również w ramach 3 filaru emerytalnego. Podobnie jak pozostały jest dobrowolny dla pracowników, ale dla pracodawcy jest obowiązkowy. Wpłaty do programu pochodzą z trzech źródeł, a mianowicie:

  • od pracodawcy – pracodawca zobowiązany jest do opłacania składki podstawowej, która wynosi 1,5% wynagrodzenia, może ją zwiększyć do 2,5%
  • od pracownika – podstawowa składka pracownika wynosi 2%, o tyle samo może ją zwiększyć.
  • od Państwowego Funduszu Pracy – wpłata powitalna wynosi 250 zł i dopłata roczna 240 zł.

Plany zostały tak opracowane, aby ograniczały poziom ryzyka inwestycyjnego w miarę zbliżania się do osiągnięcia wieku emerytalnego. Do PPK zapisywane są automatycznie osoby miedzy 18, a 55 rokiem życia, ale każda osoba ma prawo z nich zrezygnować. W tym celu należy zgłosić się do pracodawcy. Osoby między 55, a 70 rokiem życia mogą zgłosić pracodawcy chęć uczestnictwa w programie. Warte uwagi jest to, że środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność pracownika, podlegają dziedziczeniu.

Jak widać, jest kilka metod, które pozwolą oszczędzić pieniądze na emeryturę. Warto się im bliżej przyjrzeć, ponieważ każdy musi się zdecydować i podjąć decyzje jak oszczędzać pieniądze. Dzięki temu emerytura nie będzie walką o przetrwanie, a czasem spokoju, wypoczynku i realizacji marzeń.

Więcej o nowoczesnych sposobach na oszczędzanie pieniędzy przeczytasz na http://www.blue-bell.pl/nowoczesne-sposoby-na-oszczedzanie-pieniedzy.

1 thoughts on “Jak oszczędzić jakiekolwiek pieniądze na emeryturę?

  1. Ja to nie wiem, czy ceny jakie mamy teraz w sklepach wg dają możliwość odłożenia pieniędzy na emeryturę…szczerze wątpię. Przecież zarabiając nawet nieco wyższa pensję niż najniższa krajowa, po opłaceniu wszystkiego i zrobieniu podstawowych zakupów na prawdę niewiele zostaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.