Jak zostać freelancerem?

freelancer, praca w domu

Freelancer to zajęcie, które coraz częściej wykonują osoby, pragnące na co dzień pracować w domu i być sobie samemu szefem. Z całą pewnością bycie freelancerem daje ogrom możliwości i sprawia, że codzienność przestaje być rutyną. Na każdym kroku czeka przecież tak wiele wyzwań! Warto jednak wiedzieć kim dokładnie jest freelancer, jakie są jego obowiązki oraz w jaki sposób może rozpocząć budowanie swojej kariery.

Kim jest freelancer?

Freelancer to inaczej mówiąc, tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która pracuje, nie posiadając konkretnego etatu. Taka osoba zazwyczaj pracuje w domu lub innym miejscu, w którym posiada szybki dostęp do internetu. Skupia się ona na realizacji powierzonych jej projektów oraz zleceń i bardzo często specjalizuje się w jednej konkretnej dziedzinie, która staje się jej mocną stroną i pozwala jej na budowanie kariery.

Jakie prace zazwyczaj wybierają freelancerzy?

Freelancer tak naprawdę może podjąć się wykonywania przeróżnych zadań. Zazwyczaj jednak są to prace związane z:

  • fotografią,
  • dziennikarstwem,
  • copywritingiem,
  • grafiką,
  • malarstwem,
  • tłumaczeniem.

A także każdą inną dziedziną, która powiązana jest z pracą twórczą i oczywiście może być wykonywana indywidualnie.

Praca w domu, czy coworking?

Coworking to coraz popularniejsze zagadnienie, wiążące się z pracą wielu osób, które pracują niezależnie na wynajętej przestrzeni. Bardzo często są to tak zwane otwarte biura, które pozwalają na pracowanie w sposób indywidualny, ale jednocześnie, pozostając w bezpośrednim kontakcie z pozostałymi osobami. Sprawia to, iż wiele osób zdecydowanie woli pracować w takich warunkach, niżeli pozostawać zamkniętym w czterech ścianach domu.

Dodatkowo koszty wynajmu biurek w związku z coworkingiem, wcale nie są tak duże i, z całą pewnością bardziej opłacalne, niżeli wynajęcie samodzielnie całego biura. Jest to zwłaszcza korzystne dla wspomnianych freelancerów i wszystkich tych, którzy nie lubią przenosić swojej pracy do domu. Coworking daje także możliwości poznania nowych osób, pracujących w podobnej branży.

Więcej o tym jak wygląda coworking w praktyce możesz przeczytać w artykule http://www.m-finanse.pl/co-to-jest-coworking.

Są jednak osoby, dla których praca z domu nie jest przeszkodą i potrafią doskonale się ku temu zorganizować i wydzielić odpowiednią strefę, która umożliwia im efektywne wykonywanie zadań. W takim przypadku praca z domu także może być efektywna.

Jak zostać freelancerem?

mężczyzna z laptopem, freelancer
Źródło: Pixabay.com

To, jak zostać freelancerem, jest prawdopodobnie jedną z najczęściej poruszanych kwestii w tym zakresie. Na samym początku warto zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, iż freelancer musi posiadać pewne cechy, które czynią go unikatowym na rynku pracy. Musi być po prostu specjalistą w swojej dziedzinie i znać się na tym, co robi.

Dzięki temu, z łatwością pozyskiwać będzie nowych klientów oraz budować zaufanie, które przełoży się na efekty jego pracy. Osoba, która marzy o zostaniu freelancerem, dodatkowo musi być całkowicie pewna tego, iż jest to zajęcie odpowiednie dla niej. Warto pamiętać przecież o tym, iż freelancer jest sam w sobie szefem, swoją motywacją oraz kompanem pracy.

To właśnie on musi motywować się do regularnych godzin pracy, rozwijać się i podpisywać osiągnięte efekty własnym nazwiskiem. Nie ma więc żadnych złudzeń, iż freelancer musi być osobą zmotywowaną, umiejącą trzymać narzuconą sobie dyscyplinę oraz skrupulatną. Musi to być także osoba, która lubi pracę w pojedynkę. Istnieje bowiem wiele osób, które mają problemy z samotną pracą i o wiele lepiej radzą sobie w grupie. W takim przypadku na pewno należy przemyśleć, czy praca freelancera na pewno jest słusznym wyborem. Praca z domu także bywa męcząca, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej jej nie próbowały.

Plan działania

Zastanawiając się jednak, jakie kroki należy wykonać, aby zostać freelancerem, z całą pewnością warto wykonać sobie pewien plan i realizować go krok po kroku. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie mocne strony się posiada, a później, w jaki sposób można je wykorzystać. Warto rozpocząć także szukanie zleceń, które kierowane są do tak zwanych wolnych strzelców i zaznajomić się z obowiązującym rynkiem pracy. Dzięki temu, z całą pewnością będzie łatwiej wykonać pierwszy krok i wdrążyć się w pracę freelancera. Jak zostać freelancerem? Znaleźć niszę na rynku, która odpowiada własnym zainteresowaniom!

1 thoughts on “Jak zostać freelancerem?

  1. Świetna opcja dla mam, która daje ogromną możliwość zapewnienia dzieciom opieki bez konieczności opłacania kosztownej niańki czy przedszkola 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.