Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

grypa, srebro koloidalne

Srebro koloidalne, inaczej kolargol lub srebro koloidowe. Ten surowiec farmaceutyczny przeznaczony jest do produkcji leków recepturowych. Substancja ta stanowi połączenie srebra z żelatyną lub białkiem, zaś w wariancie suplementu diety, również z dużą ilością wody. Ponieważ srebro koloidalne działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i antybakteryjne, wykorzystuje się je przede wszystkim jako naturalny antybiotyk do stosowania zewnętrznego, na przykład przy zapaleniu spojówek.

Srebro koloidalne w formie suplementu diety

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie srebra koloidalnego, a jednym z najbardziej znanych jest spożywanie dostępnego w aptekach, silnie rozcieńczonego roztworu tej substancji. W takiej formie kolargolu nie powinno się mylić z surowcem wykorzystywanym w medycynie, jednak w dalszym ciągu warto docenić jego korzystne dla zdrowia właściwości. Suplementy diety z dodatkiem srebra koloidalnego mogą bowiem wspomagać leczenie takich dolegliwości, jak:

  • kaszel,
  • katar,
  • grypa,
  • przeziębienie,
  • opryszczka,
  • zapalenie oskrzeli.

Co więcej, dzięki właściwościom odkażającym i przeciwzapalnym, kolargol sprawdzi się także jako płukanka w przypadku bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność suplementów zawierających srebro koloidalne.

grypa, przeziębienie, kaszel
Źródło: Pixabay.com

Skutki nadmiernego spożycia srebra

Chociaż pierwiastek, jakim jest srebro, występuje w naszym ciele naturalnie, to jest on obecny w ilościach śladowych. Regularne, nadmierne spożywanie lub zewnętrzne stosowanie kolargolu, prowadzić może do akumulacji srebra, a tym samym do:

  • niebieskiego zabarwienia linii dziąseł,
  • trwałego odbarwienia skóry i paznokci,
  • zabarwienia narządów wewnętrznych na niebiesko lub niebiesko-szaro.

Nadmiar srebra jest także toksyczny i może wywoływać objawy zatrucia. Dzienna dawka, która stanowi już zagrożenie dla zdrowia organizmu to 0,014 mg srebra na kilogram ciała.

Kosmetyczne sposoby na wykorzystanie srebra koloidalnego

Srebro koloidalne bardzo często trafia do składów produktów medycznych oraz kosmetyków, na przykład antyperspirantów czy płynów do higieny intymnej. Aplikowane na skórę działa bowiem odkażająco i przyspiesza gojenie się ran.

Można stosować je zatem w przypadku problemów z trądzikiem, grzybicą skóry i paznokci oraz łupieżem. Kolargol wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a na skórę przetłuszczającą się działa ściągająco i ogranicza nadmierne wydzielanie łoju. Ponadto, srebro koloidalne może chronić nasze komórki przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli pragniemy wykorzystać tę substancję w pielęgnacji skóry, powinniśmy wybierać wyłącznie niejonowe srebro koloidalne, gdyż tylko ono jest stabilne i skuteczne w działaniu. Srebro jonowe wykazuje z kolei bardzo dużą reaktywność, jest nietrwałe i podatne na działanie promieniowania słonecznego.

Domowe sposoby na wykorzystanie srebra koloidalnego

Kolargol jest substancją tak silnie antybakteryjną, że wykorzystuje się go nawet do dezynfekcji odzieży medycznej i powierzchni szpitalnych. Wiele badań udowodniło bowiem, że srebro bardzo aktywnie zwalcza wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze.

Inspirując się tym sposobem na wykorzystanie srebra koloidalnego, można zastosować je w tym samym celu również w zaciszu domowym. Roztwór tej substancji sprawdzi się jako środek dezynfekujący do dużych powierzchni domowych oraz przemysłowych. Można rozpylać go na podłodze, blacie, urządzeniach czy nawet zabawkach, aby usunąć z nich bakterie, grzyby i roztocza.

Co więcej, srebro koloidalne sprawdzi się jako odkażający dodatek płynów do płukania tkanin, dzięki którym bardzo dokładnie oczyścimy swoją pościel i odzież z wszelkich czynników alergizujących. Ciekawym zastosowaniem dla kolargolu może być także oczyszczanie nim wnętrza butów. Ponieważ srebro zlikwiduje wszelkie mnożące się w nich bakterie i grzyby, zapobiegnie również przykremu zapachowi.

Srebro koloidalne to substancja wykorzystywana przede wszystkim w dermatologii i okulistyce. Należy pamiętać, że osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy, nie powinny stosować go w stężeniu większym niż to, które zakupimy w większości aptek w formie suplementu diety, rozcieńczonego z wodą.

Więcej o srebrze koloidalnym przeczytasz na http://www.secus.pl/zaskakujace-sposoby-na-wykorzystanie-srebra-koloidalnego.

1 thoughts on “Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

  1. Koleżanka doradziła mi srebro koloidalne do używania i szczerze mówiąc, zauważyłam poprawę już po tygodniu stosowania. Moja skóra jest bardziej naprężona, a dotychczasowe zaczerwienienia mniej widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.