Urban jungle – na czym polega ten trend wnętrzarski?

Rośliny w doniczkach stojące na stole

Urban jungle to styl miejskiej dżungli, który narodził się z potrzeby bliższego kontaktu z naturą. Jego charakterystyczne cechy to wzbogacenie przestrzeni żywymi roślinami oraz używanie efektownych motywów dekoracyjnych i naturalnych materiałów. Jeśli uwielbiasz naturę i odcienie zieleni oraz pragniesz wprowadzić do swojego mieszkania żywą roślinność, niniejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Miejska dżungla oczyści twoje powietrze, pozytywnie wpłynie na oczy oraz wniesie dużo spokoju do twojego życia.

Urban Jungle, czyli dżungla we wnętrzu Twojego domu

Nasz świat z każdym rokiem staje się coraz mocniej zurbanizowany. Ludzie koncentrują się w miastach wypełnionych betonem, tym samym oddychają zanieczyszczonym powietrzem. W związku z tym coraz częściej, poszukujemy rozwiązań pomagających radzić sobie w szarych, betonowych miejscach. W ostatnim czasie zaczęliśmy przywiązywać większą wagę do posiadania roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach, jednak nie musimy poprzestawać tylko na nich. W domu możemy stworzyć prawdziwą dżunglę, a to wszystko dzięki stylowi urban jungle, który czyni rośliny dominującym elementem wystroju mieszkania.

Pozytywny wpływ roślin na nasze zdrowie

Styl urban jungle to nie tylko walory estetyczne, ale również pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników dzięki roślinom, które produkują tlen. Ustawianie ich w miejscach o większym stężeniu dwutlenku węgla będzie świetnym rozwiązaniem. W końcu rośliny poprawiają jakość powietrza, zwiększając jego wilgotność, poprzez parowanie wody przez liście. W pokojach z dużą ilością paproci lub szefler, w trakcie okresu grzewczego nie będziemy musieli kupować dodatkowego nawilżacza powietrza, natomiast rośliny doniczkowe oczyszczą powietrze ze szkodliwych substancji, których nie sposób uniknąć, ponieważ dostają się do naszego otoczenia z tworzyw sztucznych, którymi się otaczamy. Oprócz tego wiele roślin doniczkowych potrafi neutralizować obecne w powietrzu szkodliwe substancje, które są uwalniane ze wszelkiego rodzaju wyposażenia, np. z kleju pochodzącego z mebli i tapet, substancji zawartych w farbach, panelach oraz łagodzić negatywne oddziaływanie sprzętu elektronicznego, który znajduje się w naszym mieszkaniu. Komputery, telefony i telewizory emitują szkodliwe promieniowanie, które wysysa powietrze jonami dodatnimi – wpływają one negatywnie na nasze samopoczucie. Niektóre rośliny doniczkowe potrafią zatrzymać ten proces i zwiększyć w powietrzu zawartość jonów ujemnych, co sprawia, że czujemy się lepiej. Nie zapominajmy też o chorobotwórczych drobnoustrojach, pleśni i zanieczyszczeniach pochodzących z zewnątrz, np. ze spalin samochodowych. Część roślin doniczkowych potrafi też wychwytywać szkodliwe substancje z powietrza poprzez swój system korzeniowy i neutralizować je właśnie w tym miejscu.

Stylowe dodatki i wykończenia we wnętrzach urban jungle

Charakterystyczną cechą w stylu Urban jungle są motywy roślin, egzotycznych liści, kwiatów, owadów i egzotycznych ptaków, które występują na wielu elementach wyposażenia przestrzeni, np. na poduszkach, doniczkach, pościeli, zasłonach, firankach, czy kocach. Kształty wymienionych motywów pojawiają się także w formie mniejszych dekoracji (np. figurki ozdobne, uchwyty do drzwi szafy, spinki do zasłon). Takie wzory nieraz zdobią też elementy zastawy stołowej. Czasem nawet materiały pokrywające fotele czy kanapy są przystrojone wzorami inspirowanymi naturą.

Stylowa przestrzeń w stylu Urban jungle to także dekoracyjne obrazy na ścianach i atrakcyjne grafiki. Jak można się domyślić, zazwyczaj ukazują motywy roślinne, np. bardzo popularne ostatnio monstery lub zwierzęta (np. tukany). Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach, a w stylu urban jungle małe dodatki mogą odegrać ważną rolę. Więcej informacji na temat urban jungle znajdziesz na sniezka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.