Najpopularniejsze rasy kotów – jaką wybrać?

rasa kota, koty

Koty są towarzyszami ludzi od bardzo dawna. Zostały udomowione prawie 10 tysięcy lat temu, a współcześnie są uznawane za najpopularniejsze zwierzęta domowe na całym świecie – tuż obok psów. Zazwyczaj koty domowe żyją około 15 lat – nieco krócej żyją te, które są uznawane za tak zwane koty wolno żyjące. Koty są doskonałymi przyjaciółmi dla osób, które cenią sobie niezależność oraz czworonożnych towarzyszy.

Najbardziej popularne rasy kotów

Większość kotów to tak zwane koty „dachowce”. Dla wielbicieli i prawdziwych pasjonatów tych czworonożnych przyjaciół, polecane są koty rasowe, które charakteryzują się odmiennym charakterem, usposobieniem oraz przede wszystkim wyglądem. Wśród najbardziej popularnych ras kotów należy wyróżnić między innymi:

  • koty brytyjskie,
  • koty Maine Coon,
  • koty Sfinks,
  • koty bengalskie,
  • koty perskie.

Jak wybrać rasę kota dla siebie?

Każdą popularną rasę kotów można scharakteryzować za pomocą krótkiego opisu, który uwzględnia rodzaj sierści, wielkość osobnika oraz cechy charakterystyczne dotyczące usposobienia. Wybór kota powinien być uzależniony przede wszystkim od preferencji właściciela – warto jednak pamiętać, że decyzja o posiadaniu zwierzaka jest zobowiązaniem na co najmniej kilkanaście lat oraz wiążę się z wieloma obowiązkami (dotyczącymi leczenia, odpowiedniego żywienia oraz pielęgnacji kota).

Przegląd najpopularniejszych ras kotów

Wszystkie koty są wspaniałe i wyjątkowe. Istnieją jednak rasy zwracające uwagę wielu. Przybliżymy teraz kilka z nich.

Maine Coon

Dużą popularnością wśród Polaków cieszą się koty długowłose. Najbardziej popularne rasy kotów zaliczane do tej grupy to przede wszystkim koty perskie oraz Maine Coon. Kociaki rasy Maine Coon osiągają bardzo duże rozmiary – są to udomowione koty górskie, mocno związujące się z człowiekiem, którego uważają za swojego Pana. Spokojny charakter sprawia, że doskonale sprawdzą się w domach, w których są inne zwierzęta czy małe dzieci.

Pielęgnacja kota tej rasy nie należy do najłatwiejszych – ze względu na długą sierść wskazane są regularne kąpiele kota oraz wyczesywanie sierści, aby uniknąć nieestetycznych kołtunów oraz wrastającej sierści w oczy czy uszy kota.

Koty typu pers

Koty typu pers, podobnie jak poprzednicy, również mają długą sierść – osiągają one jednak znacznie mniejsze rozmiary. Są bardzo towarzyskie i przyjazne, nie potrzebują zbyt dużej uwagi swojego właściciela. Pielęgnacja kota perskiego wymaga regularnych kąpieli oraz szczotkowania sierści za pomocą specjalnej szczotki dla kotów.

koty, szare kociatka
Źródło: Pixabay.com

Koty bengalskie i brytyjskie

Wśród kotów krótkowłosych największą popularnością cieszą się koty bengalskie oraz brytyjskie. Obie te rasy są bardzo inteligentne, a ich przedstawiciele chętnie uczą się nowych sztuczek oraz uwielbiają różnorodne zabawy ze swoim właścicielem. Jeśli chodzi o pielęgnację kotów tych ras to nie jest ona tak wymagająca, jak w przypadku ras z długą sierścią. Kąpiele kotów raczej nie są wskazane zbyt często, chyba że kot ewidentnie mocno się ubrudzi (np. jeśli jest kotem wychodzącym czy w trakcie spaceru).

Sfinks

Kolejną popularną rasą kotów są bezwłose koty sfinks, które zachwycają wiele osób swoim niecodziennym wyglądem. Są bardzo łagodne pod względem charakteru, choć niechętnie współdzielą dom z innymi zwierzętami – nie są więc polecane do domów z psami. Pielęgnacja kotów sfinks jest bardzo specyficzna – kąpiele kotów nie są wymagane, ale należy regularnie czyścić im uszy w których ze względu na brak włosów gromadzi się spora ilość wydzieliny, która może skutkować stanami zapalnymi.

Sporo cennych informacji o pielęgnacji i kąpielach kota kota znajduje się na http://www.money24.com.pl/jak-kapac-kota.

Koty rasowe – hodowla czy adopcja?

Koty rasowe powinno kupować się wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach. Cena uzależniona jest od rasy. Należy unikać kupowania kotów z niepewnych źródeł – rozród w takich miejscach jest niekontrolowany, co może skutkować wadami genetycznymi oraz schorzeniami.

Dobrym rozwiązaniem jest także adopcja – koty rasowe raczej rzadko lądują w schroniskach, ale można je adoptować od poprzednich właścicieli, którym zmieniła się sytuacja życiowa bądź za pośrednictwem różnorodnych fundacji prozwierzęcych.

Bez względu na pochodzenie kota warto jest regularnie odwiedzać weterynarza oraz przykładać szczególną wagę do odpowiedniego sposobu ich pielęgnacji i optymalnego żywienia – dzięki temu sierść kota będzie piękna i lśniąca, a jego stan zdrowia pozwoli cieszyć się długim życiem.

1 thoughts on “Najpopularniejsze rasy kotów – jaką wybrać?

  1. Mamy z żoną Sfinksa 🙂 wiem, że wielu osobom zupełnie ta rasa nie leży, głównie przez wygląd kociaków, ale powiem Wam, że to cudowny zwierzak, który potrafi w sobie rozkochać 🙂 Koty bengalskie też są wspaniałe i bardzo inteligentne! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.