Laserowe usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego

Kobieta z usuniętym tatuażem

W historii ludzkości tatuaże przebyły długą drogę. Początkowo były stosowane w ramach rytuałów plemiennych, później stały się charakterystyczne dla przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Współcześnie taki sposób ozdabiania ciała wiąże się zwykle z chęcią podkreślenia własnej indywidualności lub upamiętnienia jakiegoś ważnego wydarzenia. Bywa również, że tatuujemy się dla urody i/lub wygody – te dwie funkcje spełnia zwykle makijaż permanentny. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy przestajemy być zadowoleni z faktu posiadania tego typu modyfikacji na ciele. Usuwanie tatuaży nie jest prostym zadaniem, jednak istnieją urządzenia i techniki, dzięki którym przywrócenie skórze pierwotnego wyglądu jest jak najbardziej możliwe. Możemy z nich skorzystać w dobrych gabinetach medycyny estetycznej.

Jak przebiega laserowe usuwaniu tatuażu?

Współczesna medycyna (również medycyna estetyczna) umożliwia skuteczne usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego. Zabiegi tego typu wykonuje się przy użyciu lasera, którego zadaniem jest rozbicie cząsteczek tuszu na mniejsze kawałki. Dzięki temu organizm zostaje pobudzony do wszczęcia procesów metabolizujących, które finalnie doprowadzają do wyprowadzenia pigmentu poza ustrój.

Zabiegi z zakresu laseroterapii są mało inwazyjne, jednak nie bezbolesne. Z tego powodu wykonuje się je z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Usuwanie tatuażu zajmuje średnio średnio od 3 do 8 sesji laseroterapii w 6- lub 8-tygodniowych odstępach czasowych. Plan terapii jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i jest uzależniony od takich czynników, jak rozległość wzoru i głębokość osadzenia tuszu pod skórą, a także umiejscowienie tatuażu czy jego kolorystyka. Usuwanie tatuażu laserem może dotyczyć również makijażu permanentnego powiek, ust czy brwi.

Przygotowanie do zabiegu obejmuje wcześniejszą konsultację medyczną oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Należą do nich:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • przyjmowanie leków fotouczulających;
  • łuszczyca;
  • padaczka;
  • infekcja skórna w miejscu tatuażu;
  • aktywna opryszczka;
  • silna opalenizna lub oparzenie słoneczne.

W okresie 24 godzin przed zabiegiem zabronione jest także spożywanie napojów alkoholowych. Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem mało inwazyjnym, jednak w jego trakcie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Możliwe skutki uboczne to podrażnienie lub zaczerwienienie skóry oraz nieznaczny obrzęk. Efekty te znikają samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu. Prawidłowo przeprowadzona laseroterapia nie wiąże się z koniecznością odbycia rekonwalescencji, nie prowadzi też do żadnych zagrażających zdrowiu powikłań.

Usuwanie tatuaży laserem Cutera Enlighten PICO

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy laserowe usuwanie tatuażu jest wykonywane przy użyciu innowacyjnego sprzętu medycznego Cutera Enlighten PICO. Ten rewolucyjny laser pikosekundowy emituje fale o trzech długościach (532 nm, 670 nm i 1064 nm), dzięki czemu możliwe jest dotarcie zarówno do płytko, jak i głęboko położonych warstw skóry. Urządzenie Cutera Enlighten PICO działa w dwóch trybach – jako laser frakcyjny i klasyczny – zaś wybór odpowiednich ustawień jest uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Wyjątkową zaletą tego lasera jest jego niespotykana skuteczność. Cutera Enlighten PICO z łatwością rozbija cząsteczki nawet bardzo głęboko osadzonego pod skórą tuszu. Doskonale radzi sobie również z pigmentami o “trudnych” odcieniach – w gabinetach Bieńkowscy Clinic możliwe jest trwałe usunięcie m.in. żółtego lub zielonego tatuażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.