Jak dbać o zegarek?

Mężczyzna ze stylowym zegarkiem na ręce

Artykuł partnera.

Dawno minęły już czasy, gdy zegarki pełniły wyłącznie funkcję urządzenia do sprawdzania godziny. Obecnie stanowią one element zarówno kobiecej, jak i męskiej biżuterii, a tym samym również swoisty symbol statusu społecznego. Mając świadomość takiego stanu rzeczy, ciężko się dziwić, że każdy właściciel luksusowego czasomierza chce utrzymać go w jak najlepszym stanie przez możliwe najdłuższy okres. Jak zatem dbać o zegarek, aby posłużył nam niezmieniony pomimo wielu lat codziennego użytkowania? Poniżej przedstawiamy Ci 5 najważniejszych porad.

1. Zadbaj o właściwe przechowywanie

Bez względu na to, czy chodzi o zegarki Diver, czy też ich klasyczne, sportowe lub designerskie odpowiedniki, podstawą dla długotrwałego utrzymania ich w dobrej kondycji jest właściwe przechowywanie. W najprostszym wariancie możesz wykorzystać do tego celu oryginalne opakowanie urządzenia, które co do zasady zapewnia wystarczającą ochronę przed kurzem, wilgocią, wstrząsami czy intensywnym nasłonecznieniem.

Alternatywą mogą być także specjalne, przeznaczone stricte zegarkom pojemniki z wyprofilowanymi, miękkimi wkładami. W takim wypadku upewnij się jednak, że przestrzeń przeznaczona poszczególnym czasomierzom jest odpowiednio oddzielona, tak aby nie ocierały się one o siebie. Dodatkowo pamiętaj również, że zegarki przechowywać należy szkłem do góry.

2. Zegarki wybieraj mądrze

Niezależnie od Twoich starań w zakresie przechowywania czy pielęgnacji, konkretny czasomierz może lepiej lub gorzej znosić próby czasu. W związku z tym już podczas szukania odpowiedniego dla siebie modelu warto przykładać dużą wagę do tego, na ile dobrze znosi on zagrożenia związane z użytkowaniem.

Doskonałym przykładem mogą tu być chociażby szwajcarskie zegarki Oris dla mężczyzn oraz kobiet. Firmy tej raczej nikomu nie trzeba przedstawiać, jednak dla porządku wspomnijmy tylko, że urządzenia sygnowane jej logo znane są przede wszystkim ze swojej wieloletniej niezawodności i wytrzymałości na codzienną, intensywną eksploatację. O zegarki Oris zatem będzie stosunkowo łatwo zadbać, nawet jeśli raz na jakiś czas zdarzy Ci się zapomnieć o jednej ze wskazanych przez nas porad.

3. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu

Nawet prestiżowe zegarki męskie Oris wymagają cyklicznego czyszczenia, aby spowolnić proces ich niszczenia oraz utrzymywać na co dzień atrakcyjną i schludną prezencję. W przypadku zegarków klasycznych, niewodoodpornych do czyszczenia elementów takich jak pasek czy koperta wykorzystaj suchą ściereczkę. Jeśli chodzi z kolei o ich wodoodporne odpowiedniki, takie jak np. zegarki dla nurków Oris z serii Diving, z powodzeniem możesz skorzystać tu ze ścierki wilgotnej, nasączonej delikatnie specjalnym, przeznaczonym stricte do mycia zegarków płynem.

4. Unikaj kontaktu z chemią

W zależności od jakości czasomierza oddziaływanie na jego konstrukcję mydła, kremów, balsamów, perfum czy rozmaitych detergentów może przynieść konsekwencje w różnej skali. Co prawda zegarki diver Oris lub inne czasomierze nurkowe wyróżnia się za wysoką jakość. Stosunkowo dobrze znoszą kontakt z wodą czy kosmetykami, jednak nawet w ich przypadku warto zachować w tym zakresie ostrożność.

5. Pamiętaj o regularnym serwisie

Czasomierze mechaniczne, takie jak zdecydowana większość wspomnianych wcześniej damskich i męskich zegarków Oris, optymalnie powinno się serwisować nie rzadziej niż raz na dwa lata. W przypadku ich kwarcowych odpowiedników z kolei można ograniczyć się do jednego serwisu na przestrzeni 3 lat. Dodatkowo trzeba liczyć się też z koniecznością możliwe jak najszybszego wymieniania zużytych baterii w zasilanych nimi zegarkach, aby eliminować ryzyko ich wycieku, a tym samym poważnych uszkodzeń urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.