Jak dbać o podeszwy obuwia wykonane z juty, aby służyły jak najdłużej?

Buty które mają podeszwi z juty

Dbanie o estetyczny wygląd podeszwy wykonanej z juty nie jest łatwe. To zadanie, które wymaga sporo cierpliwości i nie mniej wiedzy. Sandały na koturnie typu espadryle często mają podeszwy owinięte sznurkiem z juty. Utrzymanie go w czystości nie jest łatwe, ale równocześnie jest konieczne, by obuwie było estetyczne. Jak bezpiecznie czyścić podeszwy takich sandałów?

W żadnym wypadku nie pierz ich w pralce

Juta nie przepada za wilgocią. Jest delikatna i nie należy obchodzić się z nią zbyt nieostrożnie. Z tego powodu w żadnym wypadku sandały na koturnie z juty nie mogą być prane w pralce. Sznurek z juty z pewnością nie zniesie dobrze takiego zabiegu. Wprawdzie pranie w niskich temperaturach można zaryzykować w przypadku butów z gumową podeszwą, jednak w tym wypadku bezpieczniej jest wybrać alternatywy polegające na ręcznym czyszczeniu.

Szczoteczka do mycia zębów

Sprawdzoną metodą czyszczenia podeszwy wykonanej z juty jest wykorzystanie szczoteczki do zębów i proszku do prania. Alternatywą jest sięgnięcie po szare mydło lub płyn do naczyń. Delikatny detergent trzeba wymieszać z letnią wodą, a następnie nakładać go na podeszwę przy pomocy szczoteczki. Samą szczoteczką powinno się wykonywać powolne i delikatne ruchy w jedną stronę. Intensywne szorowanie nie wchodzi w grę, bo może zniszczyć strukturę sznurka. Koniecznie trzeba poruszać szczoteczką w jedną stronę. Na koniec trzeba przetrzeć jutę wilgotną szmatką. W ten sposób usuwa się resztę detergentu z brudem. Na koniec warto odłożyć buty w ciepłe miejsce. Nie powinno jednak być zbyt nasłonecznione. Chodzi o to, że pod wpływem zbyt wysokiej temperatury juta może się skurczyć. Możliwe jest późniejsze jej ponowne rozciągnięcie, ale to wymaga czasu. Zwykle buty ponownie rozciągają się ponownie podczas chodzenia w nich, co może okazać się też dość uciążliwe, jeśli doszło do poważnego ich skurczenia.

Nie wolno czyścić zbyt często

Jeśli chodzi o sandały na koturnach, to koniecznie należy podkreślić, że nie powinno się czyścić ich zbyt często. To delikatne buty i trzeba o tym pamiętać na każdym etapie ich użytkowania. Zachowaj umiar i czyść buty wtedy, gdy faktycznie tego potrzebują. By zmniejszyć, to zapotrzebowanie możesz dbać na bieżąco o wygląd sandałów. Dobrą praktyką jest używanie wkładek antybakteryjnych, które zmniejszają ilość wilgoci wchłanianej przez obuwie oraz zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, które są przyczyną pojawienia się brzydkich zapachów. W przypadku upalnej pogody, podczas której stopy intensywnie się pocą, można wykładać na noc obuwie gazetami albo torebkami z herbatą lub ryżem. Metody te pomogą usunąć nadmiar wilgoci, co wpłynie na utrzymanie lepszego stanu obuwia. Trzeba też pamiętać, że podeszwy jutowe same w sobie nie zostały zaprojektowane jako element, który może przetrwać lata. Z tego powodu zwykle buty z nimi dobrze wyglądają tylko przez dwa do trzech sezonów. Jednak moda na buty zmienia się tak szybko, że właściwie nie ma to żadnego znaczenia. Za dwa lata i tak w modzie będzie zupełnie inny typ obuwia. Nie zmienia to faktu, że zadbane obuwie dłużej będzie wyglądało świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.